Instrukcja obsługi konwertera mediów Intellinet 10GBase-T na 10GBase-R
Szybki przewodnik po instalacji i obsłudze konwertera mediów Intellinet 10GBase-T na 10GBase-R (model 508193 v2). Dowiedz się, jak poprawnie podłączyć kable, zainstalować moduł SFP+ oraz interpretować status diod LED.
Spis treści
Obrazy z instrukcji
Kliknij obraz, aby powiększyćNajważniejsze informacje
Niniejszy dokument zawiera instrukcje dotyczące instalacji i obsługi konwertera mediów Intellinet 10GBase-T na 10GBase-R (model 508193 v2). Urządzenie służy do konwersji sygnału między siecią miedzianą (RJ45) a światłowodową (SFP+). Przed użyciem upewnij się, że posiadasz odpowiedni moduł transceivera SFP+ oraz zasilacz o parametrach 12V DC, 1A.
Podłączenie urządzenia
Aby poprawnie podłączyć konwerter, wykonaj następujące kroki:

- Podłącz kabel sieciowy (zalecany Cat5e lub lepszy) do portu UTP (RJ45) w konwerterze, a drugi koniec do urządzenia sieciowego, np. przełącznika Ethernet.
- Upewnij się, że połączenie jest stabilne.
Gniazdo SFP+
Konwerter wymaga zewnętrznego modułu transceivera SFP+ do obsługi połączeń światłowodowych:
- Włóż moduł transceivera SFP+ do odpowiedniego gniazda w konwerterze.
- Podłącz kabel światłowodowy do zainstalowanego modułu.
- Drugi koniec kabla światłowodowego podłącz do odpowiedniego portu w sieci światłowodowej.
Uwaga: Maksymalna długość i specyfikacja kabla światłowodowego zależą od użytego modelu modułu.
Zasilanie
Podłącz dołączony zasilacz do gniazda 12V DC w konwerterze, a następnie do standardowego gniazdka elektrycznego. Używaj wyłącznie zasilacza dołączonego do zestawu lub urządzenia o identycznych parametrach wyjściowych (12V DC, 1A).
Status diod LED
Diody LED na przednim panelu informują o stanie pracy urządzenia:

- PWR: Wyłączony (brak zasilania), Włączony (zasilanie aktywne).
- FX LNK/ACT: Włączony (aktywne połączenie światłowodowe), Miga (trwa przesyłanie danych przez światłowód).
- SD: Włączony (wykryto sygnał światłowodowy).
- 10G: Włączony (połączenie 10 Gb/s), Wyłączony (połączenie poniżej 10 Gb/s).
- TX Link: Włączony (aktywne połączenie miedziane).
- TX Act: Miga (trwa przesyłanie danych przez kabel miedziany).
Bezpieczeństwo i konserwacja
Urządzenie przeznaczone jest wyłącznie do użytku wewnątrz pomieszczeń. Należy chronić je przed wilgocią, bezpośrednim działaniem promieni słonecznych oraz źródłami ciepła. Nie należy wkładać obcych przedmiotów do portów. W przypadku uszkodzenia, kontaktu z cieczą lub upadku, należy przerwać użytkowanie i skontaktować się z pomocą techniczną. Nie próbuj samodzielnie otwierać ani naprawiać urządzenia, gdyż grozi to utratą gwarancji i ryzykiem porażenia prądem.
Informacje o producencie
Intellinet Network Solutions
Praktyczna pomoc
Typowe problemy
Sprawdź, czy zasilacz jest poprawnie podłączony do gniazdka elektrycznego oraz do gniazda 12V DC w konwerterze.
Upewnij się, że moduł SFP+ jest poprawnie włożony do gniazda oraz że kabel światłowodowy jest prawidłowo podłączony.
Sprawdź, czy używany kabel miedziany spełnia standard Cat5e lub wyższy oraz czy urządzenia sieciowe obsługują prędkość 10 Gb/s.
Przed użyciem
- Sprawdź, czy posiadasz kompatybilny moduł transceivera SFP+.
- Przygotuj kabel sieciowy kategorii Cat5e lub lepszej.
- Upewnij się, że zasilacz ma parametry 12V DC, 1A.
- Sprawdź, czy miejsce instalacji jest suche i z dala od źródeł ciepła.
Ilustracje i schematy
- Schemat połączeń przedstawia przepływ danych: kabel miedziany (RJ45) łączy się z konwerterem, który następnie łączy się przez moduł SFP+ z siecią światłowodową.
Zgodność modelu
- Urządzenie wymaga zewnętrznego modułu transceivera SFP+.
- Maksymalna długość kabla światłowodowego zależy od specyfikacji użytego modułu SFP+.
Autor opracowania
Piotr Nowak
Analityk dokumentacji PDF
Opracowuje instrukcje obsługi pod kątem przejrzystości, bezpieczeństwa i szybkiego odnalezienia informacji potrzebnych przed użyciem produktu.